Skip to main content

• Çiftliğimizin Hikayesi •

Bursa’ya 80, Eskişehir’e 70 ve Bilecik’e 35 km mesafede, hiçbir sanayi kuruluşunun bulunmadığı Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı, Kınık Köyü’nde kurulan Baran Organik Tarım Çiftliği 40.000 metrekarelik ekim alanı, 25-30 yıldır hiç ekim yapılmamış tertemiz toprağı, piknik alanı, orman gezinti yolları ile doğal bir yaşam alanıdır.

Deniz seviyesinden yükseklği 810 metre olan çiftliğimizde içtiğimiz tertemiz su ile sulanan 25-30 çeşit sebze ve meyve resmi kontrollü, sertifikalı olarak yetiştirilmektedir.

Sağlıklı ve doğal beslenebilmek adına ilk adımlarını Emekli Öğretmen Hüseyin Baran’ın attığı organik tarım çiftiliğimiz; gelen talep ve işe olan ilginin artması neticesinde günden güne gelişerek bugünkü halini aldı.

Halen ilk günkü heyecan ve üretmenin verdiği coşku ile bahçemizi günden güne geliştiriyoruz. Bir gün yolunuz düşerse, günün her anını keyifli ve sevgi dolu bir ortamda doğa ile başbaşa geçirmek isterseniz sizi çiftliğimizde ağırlayabiliriz.

Çiftlikte geçirilecek keyifli saatlerin yanı sıra, çiftliğimizin içinde bulunduğu Kınık köyünün geçim kaynağı olan çömlekçilik atölyelerini gezebilir, köy evlerinin avlulularında kurulmuş olan bu küçük atölyelerde kendi yaratıcılığınızı da sınayabilirsiniz. Ayrıca çevrede bulunan göletler ve yapılacak yürüyüşler neticesinde tadına varacağınız çam ormanları ile kaplı manzara da cabası. Gelmeden haber veririseniz çayı biz demleriz…

tarimsalL1
TARIMSAL ÜRETİM

Çiftliğimizde hiç kirletilmemiş topraklarda, atalık tohumlarla organik sebze ve meyve üretiyoruz. Bu ürünleri üretirken sentetik-kimyasal ilaçlar ve gübreler kesinlikle kullanmıyoruz.

Bunların yerine, organik ve yeşil gübreleme, münavebe (dönüşümlü ekim), toprak verimliliğini koruma, bitkinin direncini artırma, parazit ve predatörlerden (faydalı böcekler) yararlanma gibi yöntemlerden faydalanmaya çalışıyoruz. Çiftliğimizden satın alınacak her ürün bizim tarafımızdan bu çiftlikte üretilmiştir.

tavukL1
HAYVANSAL ÜRÜNLER

Bunlarla birlikte biz çiftliğimizi tavuklarımız, arılarımız, tavşanlarımız, güvercinlerimiz ve köpeklerimizle paylaşıyoruz. Onların tamamen doğal ortamda, mutlu olduğunu umduğumuz bir şekilde ürettikleri ürünleri, sizlerle de paylaşıyoruz. Yumurta, bal gibi ürünler için lütfen bizimle iletişime geçin.

Tavuklarımız kendilerine ayrılan ve oldukça geniş bir alanı kaplayan kümesleri dışında çiftliğin tamamını kendi evleri olarak gördükleri için, zaman zaman etrafa yumurtlayabiliyorlar. Çilek toplarken yumurta ile karşılaşırsanız şaşırmayın :)

Sepetim